27 km "Afryka" po Brodnickim Parku Krajobrazowym

Od zawsze chciałem wspomagać pobliskich biegaczy prezentując im co jakiś czas trasy biegowe. Oczywiście zmierzone, pokazane na mapce i na profilu wysokościowym. Dawno już tego nie robiłem. Niby czas, niby obowiązki rodzinne, ale poniekąd możliwości sprzętowe były i to aż znaczne. Teraz powoli powracam do tematu. W końcu stronka nie powinna TYLKO poprzestać na pokazywaniu wyników "brodniczaków". Oczywiście z miłą chęcią zapraszam do pomocy w realizacji projektu "Trasy biegowe". Dziś powracam taką brodnicką ok. 27 km Afryką. Na mapie wyszedł całkiem ładny kształt... (szczegóły poniżej)


Całkowity dystans : 26,5 km (dokładnie z GPS 26,70)         Trudność: spora


Umowny początek trasy ustalmy przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 (stara SP2) na Kolejowej. Tu w weekend z łatwością znajdziemy miejsce parkingowe tuż przy szkole lu w obrębie pobliskich ulic. Bieg rozpoczynamy droga asfaltową w kierunku Karbowa. Od samego początku mamy średniej trudności aczkolwiek kilometrowy podbieg zaostrzający się jeszcze bardziej gdy na rozwidleniu skierujemy się w drogę asfaltową lewo w kierunku Karbowa (masarni, starego PGRu, WDK). Po pokonaniu tej nierówności a już całkiem rozgrzani dwoma ostrymi zakrętami - najpierw w lewo (przed starym PGRem) i w prawo  (w kierunku masarni) - dobiegamy do części mieszkalnej Karbowa. Tu skrzyżowanie pozostawiamy za sobą i podążając prosto popularną szeroką szutrową drogą ,tzw. "Małgorzatką" biegniemy w kierunku Bachotka. Trasa ponownie wije się przez kolejne kilkaset metrów pod górę by potem przejść w długi zbieg w kierunku Jez. Bachotek. Wcześniej musimy pokonać kolejne polne skrzyżowanie biegnąc prosto. Po 1,2 km i ostrym  100 m zbiegu dobiegamy do szerokiej, ubitej polnej drogi, którą kierujemy się w lewo (chwilę później mijamy leśny parking dla 3-4 samochodów). Tą drogą przez ok. 1,5 km biegniemy prosto mając przyjemność pokonywać kolejne :hopki" a przy okazji podziwiać kryjącą się za drzewami panoramę jednego z większych jezior na Pojezierzu Brodnickim.

Wybiegając z ciemnego lasu na odsłoniętą drogę leśną wreszcie ostro skręcamy w prawo i zbiegamy w kierunku pomnika w kształcie orła (pamięci mieszkańców regionu pomordowanych przez hitlerowców) stojącego tuż przy zbiegu trzech dróg. My przebiegamy prosto "Mostem Jadwigi" kierując się ponownie na delikatny podbieg. Ciągły kierunek prosto doprowadza nas do rozdwidlenia szerokich dróg polnych - skręcając w prawo dobiegamy do asfaltu, Bardziej uczęszczaną w sezonie letnim podwiejską i lekko zniszczoną drogą kierujemy się w lewo w kierunku wsi Pokrzydowo. Ciągłą prosta, już po 500 m wchodzącą w sektor okolicznych domków jednorodzinnych doprowadza nas do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo w kierunku Gaj - Grzmięcy (dosyć uczęszczana w sezonie letnim wyremontowana droga). Po 7 km,  w niektórych miejscach mocno pofałdowanych, a przebiegając w pobliżu 5 jezior docieramy do Zbiczna. Tam na skrzyżowaniu głównych dróg (obok są dwa sklepy spożywcze) skręcamy już w kierunku Brodnicy wbiegając na chodnik a poza granicami miejscowości na drogę rowerową, tzw. "Jaśkową drogę". Kolejny bardzo pofałdowany 8 km odcinek drogi rowerowej doprowadza nas do granic Brodnicy i w okolice Plaży Miejskiej (w trakcie zbiegania do miasta ładna panorama Jez. Niskie Brodno). Po kontynuowaniu drogi chodnikiem dobiegamy do skrzyżowania Wczasowej z Karbowską i tą druga podążamy przez kolejne 700 metrów i dłuższy lekki podbieg w górę ulicy. Mijając po lewej stronie liczne domki jednorodzinne (i dwa sklepy) wreszcie docieramy do większego bloku (tu też sklep) i za nim skręcamy w lewo w ul. Półwiejską (inny wariant końcówki od tego miejsca w Uwagach). Po 200 m skręcamy w drugą (kostkową, choć najpierw chwila z sypkim piachem) ulicę w prawo - ul. H. Wieniawskiego i tą drogą dobiegamy do ul. Powstańców Wlkp. Skręcając w lewo i po kolejnym zawijasie w prawo wbiegamy w ul. Graniczną, skąd już widoczne są bloki na ul. Kolejowej i za 200 m miejsce startu trasy SP nr 2.Uwagi: w sezonie letnim na drogach polnych (Tama Brodzka - Bachotek) i asfaltowych (Bachotek - Pokrzydowo - Zbiczno) panuje spory ruch samochodowy, jednak jest całkiem bezpiecznie, trasa jest bardzo pofałdowana (patrz wysokościówka), zamiast skręcać w lewo (z Karbowskiej w Półwiejską) można dalej pobiec prosto i na głównym skrzyżowaniu skręcić w lewo w ul . Kolejową - trasa skróci się o ok. 400 m.

Brak komentarzy

© 2011-2016 Brodniczanin biega.Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.