Czy stosujesz w treningu biegowym ćwiczenia "pozabiegowe??Od wielu lat obserwuję wielu amatorów biegania. Z reguły mało który z nich stosuje inne formy treningu poza bieganiem. Zdarza się trenowanie uzupełniające w postaci roweru czy pływania, dodatkowo jakieś krótkie, niekoniecznie dokładne rozciąganie. Jednak takie środki treningowe, jak ćwiczenia siłowe, koordynacyjne, stabilizacji centralnej nie występują w ogóle lub bardzo rzadko. Zatem chciałbym zapytać co nieco o stosowanie tych ćwiczeń w Waszym treningu biegowym, ja to nazywam "okołobiegowym".. Czy w ogóle jakiekolwiek wzmacnianie (na siłowni, z taśmą czy nawet domowe wspięcia na schodach), ćwiczenia koordynacyjne (patrz skipy, platformy balansowe czy bosu), czucia głębokiego (patrz np. stania jednonóż z zamkniętymi/otwartymi oczami), plyometryczne czy stabilizacji (różne formy leżenia z izolacją mięśni głębokich, wszelkie podpory) pojawiają się u Was??? Bardzo mnie to zastanawia w okolicznościach coraz szerszej wiedzy krążącej po portalach i blogach biegowych...


W moim przypadku taką sensowniejszą pracę stosuję od pięciu sezonów. Co roku dokładam i lekko ją reorganizuję. W pierwszym sezonie rozpocząłem od wzmacniania na średnich i submaksymalnych obciążeniach w prostych ćwiczeniach siłowych na maszynach (suwnica itp.) lub ćwiczeniami złożonymi z obciążeniem (wykroki, przysiady jednonóż) ze sporą liczba rozciągań (praktycznie codziennie ok. 20 min) i lekka pracą koordynacyjno - wzmacniającą na platformie balansowej. W drugim sezonie dołożyłem do tego bardziej złożoną platformę balansową (trudniejsze przysiady jednonóż, trudniejsza platformę) i proste ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej. "Siłówka" poza nowymi ćwiczeniami wzmacniającymi ze sztangą na stepie (różnokierunkowe wejścia/zejścia) plus mocniejszymi obciążeniami budowanymi na dwusetach nie zmieniła się za mocno. Wielkim novum było dołożenie ćwiczeń Pilatesa w podstawowej formie z podstawowymi podporami i ćwiczeń na taśmie. W toku poszerzanej wiedzy zawodowej kolejny sezon rozpoczynałem już w opcji przedsezonowej pilatesowej z powoli włączanymi podporami, piłką i platformą (trudniejsze opcje) i z dalszym wzmacnianiem (tak jak wcześniej ok. 1,5 - 2 miesięcy w okresie grudzień - styczeń). Tu regularnie w okresie podstawowym do treningu biegowego dołączały przebieżki i skipy. W czwartym sezonie podobnie budowanym, na skutek wzrostu wagi po każdym okresie siłowym, zrezygnowałem z "siłki" na rzecz ćwiczeń koordynacyjno - wzmacniających (więcej stań na piłce rehabilitacyjnej i platformie w formie wzmacniającej wymieszanej z trudniejszymi podporami itd.). Dołożyłem też trudniejsze treningi siły biegowej (200 - 400 m podbiegi na bieżni mechanicznej) czy ćwiczenia plyometryczne (dynamiczniejsze skipy, skoki jednonóż) podczas ćwiczeń w treningu łączonym z siłą biegową. W tym piątym sezonie znowu w toku wiedzy zreorganizowałem wszystko - po 2-3 tygodniach wstępu koordynacyjno - stabilizacyjnego (2-3/tydz - 30-45 min -ćwiczenia Pilatesa, platforma, piłka rehabilitacyjna, taśma) wszedłem w obwód stacyjny wszystkich grup mięśniowych wraz z podporami (ok 35 min czystego ćwiczenia z HR śr w ok. 70-75%) 2 razy/tydz przez 10 tygodni by w tym momencie przejść na jeden trening podtrzymujący w tygodniu. Podczas niego wykonuję przysiady z submaksymalnym obciążeniem, martwy ciąg jednonóż, przysiady jednonóż na platformie skośnej, wejścia jednonóż na steper z obciążeniem a na ramiona dwa ćwiczenia wzmacniające pociągnięcie pływackie i modyfikowany zależnie od potrzeb trudniejszy podpór przodem. Do tego na pewno muszę popracować nad włączaniem mięśni głębokich (szczególnie tych dna miednicy) do dynamicznej pracy. Oczywiście przy użyciu prostszych form Pilatesa. Oczywiście w toku kolejnych sezonów dochodzi jeszcze sezonowa praca klubowa, patrz zajęcia indoor walking (dwa sezony, 1h/tydz.) czy spinning (od pięciu sezonów, 3-5h/tydz).

Efekty zauważyłem już w pierwszym sezonie co później udokumentowane zostało pierwszym w karierze złamaniem 3h w maratonie. Drugi i trzeci sezon zacząłem włączać więcej stabilizacyjnych ćwiczeń koordynacyjnych co skutkowało wzrostem ekonomi biegu, a w toku mocniejszego treningu (z błędami pracy nad szybkością!) nawet poprawami życiówek na krótszych dystansach. Od trzeciego sezonu zadebiutowałem w triatlonie (trenowałem wtedy miesiąc nawet po 10-12h/tydz.) co tym bardziej zaskoczyło mnie niesamowicie ekonomicznym biegiem. W zeszłym roku nawet bez użycia "siłówki" a z mocniejszymi treningami biegowymi funkcyjnymi (skipy, dłuższe podbiegi) wystarczyło to na pobiegnięcie 1h25 w kończącym 1/2 IM półmaratonie. W tym roku sam nie mam pojęcia co się zmieni. Jednak efekty pracy siłowej już widać na spinningu. Wiosną okazę się czy przerzuci się to na "szosówkę" i efekt finalny na całym dystansie.

A jak to wygląda u Was???


Brak komentarzy

© 2011-2016 Brodniczanin biega.Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.