Trening biegowy jest monotonny

youtube.com

Tytuł posta bardzo dyplomatycznie podrasowałem. Powinien on po prostu brzmieć trening biegowy jest nudny. Zresztą, jak w przypadku każdej innej aktywności, nazwijmy to, "jednodyscyplinowej". Oczywiście na wyższym stopniu zaawansowania, kiedy to trzeba trenować już sześć razy w tygodniu. Wpadliśmy na to z jednym z moim klientów - biegaczy. Bo w końcu czynność wykonywana prawie codziennie, a nie wpływająca na ciało kompleksowo to już praktycznie praca. Ta, jak bardzo lubimy ją na początku, później staje się monotonią.
Bieganie bardzo skutecznie kształtuje układ krwionośny co ma swój wydźwięk w wytrzymałości ogólnej i specjalnej w zależności od tego jakie środki treningowe wykorzystamy. Poprawi nam też skutecznie sprawność nóg i zapewne ogólny wygląd. W związku, że nasze ciało reaguje funkcjonalnie waga spadnie do momentu kiedy organizm będzie mógł optymalnie pokonywać wszelkie opory zewnętrzne z dokładnie potrzebną do tego siłą kończyn w trakcie powtarzalnego czasu. "Ogólnorozwojówka" wzrośnie do tego samego momentu - na tyle by siła całego korpusu wraz z bodźcowaną w aktywnościach koordynacją czy timingiem mięśni utrzymać skuteczność działania. Summa summarum głównie wzmacniamy kończyny dolne i o ile biegamy sporo to  spalamy kalorie dbając o prawidłowy bilans i niższą wagę. Niekoniecznie sylwetkę Adonisa...no chyba, że tego z tych chudszych.

W średniozaawansowanym bieganiu, kiedy prawie codziennie trzeba już pobiegać co najmniej po 45-60 min, po pół roku wstawania rano czy "wciskaniu" treningów między liczne obowiązki domowe motywacja ma prawo spaść znacznie. Oczywiście, że mamy liczne środki treningowe czy periodyzację - stąd miesiąc treningu miesiącowi nierówny. Powoli i metodycznie budowana intensywność, gdzieś tam dokładana praca siłowa, najpierw rosnąca a później malejąca objętość treningu aż w końcu liczne wyczekiwane starty w zawodach. Ok. Jednak kiedy otrząśniesz się z pracy "okołobiegowej" by szybciej biegać musisz powtarzalnie trenować w intensywnościach startowych. Wraz z tym kumulującym się zmęczeniem (a sezon trwa ok 10-11 miesięcy) i spadającą chęcią bycia po prostu szybszym trening staje się monotonny. Nie mówiąc już o tym, że wychudłe choć teoretycznie sprawniejsze ciało nijak przypominam sylwetki sportowca "wielodyscyplinowego". To już krok od zadania sobie pytania "Czy warto?".

Sam miałem takie momenty, kiedy systematycznie biegając po 70-80 km/tydz coś mi nie grało. Poza wydolnością tlenową i beztlenową i jakąś tam sprawnością mięśni (podtrzymywaną po AWF) nie było w tym nic. Ok. Fajnie biegać szybciej. Tylko co z tego jeśli dźwiganie dziecka sprawia Ci problem ?! Dopiero kiedy zacząłem pracę w klubie i w trening włączyłem więcej usprawniania ogólnorozwojowego wraz z siłownią i zajęciami na rowerze było inaczej. Z roku na rok dokładanie sprawności mięśni głębokich i basenu. W kolejnych latach trening ukierunkowany na wiele dyscyplin i przy okazji (!) start w triatlonie zupełnie mnie w tym upewnił. "Wielodyscyplinowcy" czują się lepiej. Lepiej wyglądają, ale przede wszystkim są sprawni w szerszym zakresie. Tu nie można tylko biegać, choć o dziwo przy całym treningu i to wychodzi skuteczniej. Przede wszystkim przy takiej mnogości możliwości treningowych nie ma czasu na monotonię. Ta bardziej rodzi się ze zmęczenia walką z czasem. Organizacja tygodniowego treningu triatlonisty na średniozaawansowanym poziomie kosztuje po paru miesiącach wiele energii psychofizycznej. 

Ale tak to już jest na tym wyższym poziomie chęci i celów. Trzeba dać coś więcej z siebie co nie zawsze jest łatwe. Fajnie gdy to służy lepszej sprawności. Mało kto może być dziesięcioboistą, nie każdy może przyzwoicie pływać by być triatlonistą. Proszę tylko łamcie tę "nudę" biegania skutecznym treningiem okołobiegowym ogólnousprawniającym. Poza mniejsza ilością urazów czeka Was więcej przyjemności z bycia "superprzeciętnym".


Brak komentarzy

© 2011-2016 Brodniczanin biega.Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.